Masáže patří mezi nejstarší, nejvíce používané a nejoblíbenější regenerační procedury. V dnešním uspěchaném světě jsou čím dál více vyhledávané pro pocit uvolnění a kompletní fyzické i psychické relaxace. Masáže mají pozitivní dopad na celkový stav našeho organismu, řeší řadu zdravotních problémů, posilují a regenerují naše tělo i duši. Pravidelná masáž je navíc velmi dobrým doplňkem při jakékoli fyzické aktivitě. Zlepšuje naše výkony tím, že zvyšuje odolnost svalů, potlačuje vedlejší účinky cvičení (ztuhlost, bolest) a urychluje regeneraci svalů po cvičení. V neposlední řadě se používá při rekonvalescenci po různých nemocech, úrazech a operacích. Masáže zlepšují prokrvení a tím i látkovou výměnu, následně ovlivňují centrální nervový systém a dokonce i jednotlivé vnitřní orgány přes reflexní oblouky a energetické dráhy (meridiány).
Slovo masáž je řeckého původu (massó – hníst, mačkat). Původ masáže musíme hledat v dávných dobách, neboť již primitivní člověk věděl, že bolest zraněného či nemocného místa dříve vymízí, když si je bude třít. A tak již člověk doby kamenné si promačkával a rozhýbával namožené nebo pohmožděné svaly a klouby. Nejstarší písemné zmínky o masážích pochází z Mezopotámie, ze staré Číny a z Egypta a jsou datovány do doby od druhé poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem. V Číně patřila masáž k celkovému životnímu stylu a kombinovala se nejčastěji s energetickými a vitalizačními cvičeními. Také ve starověké Indii se masáž hojně využívala a dnešní ajurvéda z ní dodnes čerpá poznatky. Na území Evropy se masáž nejvíce proslavila ve starověkém Řecku, kde ji propagoval hlavně slavný řecký lékař té doby Hippokratés. Také v římské době byly masáže velmi oblíbené a běžně se tyto služby nabízely ve veřejných lázních. Za otce moderního pojetí dnešní klasické masáže je považován švédský teolog a literát Peter Henrik Ling(1776 – 1839), původně misionář v orientu, který se na svých cestách seznámil se starobylou masáží a jejími blahodárnými účinky a po návratu do Švédska založil výukové masážní středisko a ústřední ústav pro gymnastiku, kde vyučoval i léčebný tělocvik. V Čechách je za zakladatele moderní masáže považován ortoped Vítězslav Chlumský (1867 – 1943).
Masáž je poezie, je to umění doteku a rituál!
Naslouchejte sami sobě a svému tělu.
Negativní emoce způsobují nemoce.
Každá masáž je individuální a přináší pozitivní účinky. Záleží pouze na Vás, který druh masáže zvolíte. Nechte se hýčkat odbornými dotyky přinášejícími příjemný prožitek.